«Бразильський Ескобар» і турецький реактивний літак, наповнений кокаїном

Реактивний літак, наповнений кокаїном затриманий у Бразилії, демонструє зростаючу роль Туреччини у світовій торгівлі наркотиками. Агентство ООН з наркотиків стверджує, що кокаїн відправляють через Туреччину в країни ЄС, а також країни Східної Європи та Близького Сходу.

4 серпня 2021 року федеральна поліція Бразилії сіла на літак, зареєстрований у стамбульській чартерній компанії ACM Air у північному місті Форталеза. Приватний літак із кодом TC-GVA перевозив одного бельгійсько-іспанського пасажира, чотирьох турецьких членів екіпажу та, як виявила поліція, 1,3 тонни кокаїну в 24 валізах ринковою вартістю 45,6 мільйона євро.

Згідно з документами, з якими ознайомилася DW, літак почав свою подорож у Малазі, Іспанія, і, пройшовши митний контроль у Форталезі, Бразилія. Далі він вилетів до Рібейран-Прету, де мав забрати чотирьох пасажирів, які прямували до Брюсселя із зупинкою в Португалії. Але коли бразильська поліція в Форталезі провела рейд, єдиним пасажиром був чоловік на ім’я Анхель Гонсалес Вальдес.

Кадри рейду транслювали ЗМІ по всій Бразилії, Латинській Америці, а також в Іспанії, Бельгії та Туреччині. Рейд також поширили в соціальних мережах турецькі опозиційні політики та відомі бразильці за кордоном.

До кінця 2020 року Вальдес помре від раку під вартою

Пілота відправлять назад до Туреччини, де йому висунуть звинувачення за підозрювану участь у торгівлі кокаїном. А турецька преса запитає: «як колишня державна компанія реактивний літак — справді, літак, який доставив президента Реджепа Таїпа Ердогана в безпечне місце під час державного перевороту 2016 року — виявився начинений наркотиками та конфіскований у Бразилії?»

Документ, про стан здоров’я Вальдеса під час ув’язнення за підозрою… у торгівлі людьми

Трафік через Туреччину

За даними Управління ООН з наркотиків і злочинності, Туреччина все більше стає транзитним пунктом для глобальної торгівлі кокаїном. За даними UNODC, з 2014 по 2020 рік кількість вилученого кокаїну в країні зросла майже в п’ять разів. У 2020 році було виловлено близько 2 тонн.

Антуан Велла, дослідник з UNODC, сказав DW, що турецькі торговці завойовують більшу частку європейського ринку кокаїну. Причому Туреччина здебільшого використовується як транзитна країна для кокаїну, призначеного для південно-східної та східної Європи.

 «Великі кількості були вилучені в окремих випадках як у Туреччині, так і в країнах Латинської Америки на шляху до Туреччини в 2020 і 2021 роках», — сказав Велла.

Кокаїн доставляється до Туреччини як повітряними кур’єрами, так і морським транспортом. 

«Авіакур’єри часто використовують аеропорт Стамбула для посадки та можуть подорожувати з Південної Америки, а також Африки», — сказав Велла. «Останнє збільшення, ймовірно, викликане морськими перевезеннями».

маршрути перекидання кокаїну з Латинської Америки до Європи


Бразильський «Пабло Ескобар»

Документи та інформація, отримані DW, свідчать про те, що за турецьким літаком, захопленим у Форталезі, міг стояти колишній офіцер бразильської військової поліції на ім’я Серхіо Роберто де Карвалью. За даними ЗМІ, бразильська поліція також підозрює причетність Карвалью. Відомо, що Малага — пункт вильоту турецького літака до Бразилії — є базою, яку він використовував і раніше.

Карвалью, він же «бразильський Пабло Ескобар», вважається одним із головних світових наркобаронів і нібито переправив майже 50 тонн кокаїну до Європи з 2018 по 2021 рік. За даними іспанських ЗМІ, він жив в Іспанії з фальшивим суринамцем із паспортом на ім’я «Пол Воутер». Карвалью був затриманий під ім’ям Воутера, коли іспанська поліція конфіскувала 1,7 тонни кокаїну — на ім’я Пола Воутера — на кораблі, що прямував із Суринаму.

Серхіо Роберто де Карвалью, відомий як «бразильський Пабло Ескобар»

Оскільки «Воутер» мав чисте послужне минуле, Карвальо вніс заставу через чотири місяці, сплативши гонорар у розмірі 200 000 євро, поки справа проходила через суд. Після майже двох років і незадовго до того, як суд мав винести своє остаточне рішення в серпні 2020 року, адвокат Карвалью надав судді свідоцтво про смерть, в якому зазначено, що «Воутер» помер і був кремований. Справу на цій підставі зупинили.

Через кілька місяців, згідно з повідомленнями ЗМІ, бразильська поліція повідомила владі Іспанії та Інтерполу, що Пол Воутер насправді був Карвалью і що він залишив Іспанію з іншим паспортом після пластичної операції. 

Інтерпол ініціював одночасні операції проти організації Карвалью в Бразилії, Іспанії, Португалії, Об’єднаних Арабських Еміратах і Колумбії. Сам Карвалью, однак, утік.

Поліція знайшла паспорти на кілька осіб у його будинку в Португалії, а також фургон, наповнений 12 мільйонами євро готівкою. Португальська поліція вважає, що фургон був призначений як план виїзду.

Як повідомило джерело DW, троє пасажирів, які зникли з літака у Форталезі, були родичами Карвалью, які в останню хвилину вирішили не сідати на борт. Джерело повідомило, що бразильський Ескобар, як відомо, використовував компанії в Дубаї, Бразилії, Португалії та інших країнах для відмивання мільярдів доларів. Джерела також повідомили, що Карвалью використовував бізнес-зв’язки і в Туреччині для відмивання грошей.

Підозри у Форталезі

Співробітники наземного обслуговування Lider Aviacao в аеропорту Форталези засвідчили, що ACM Air наполягала на оплаті готівкою за наземні послуги. Це з міркувань безпеки є незвичайною практикою в авіаційній галузі. Співробітники також засвідчили, що літак вирулив в ангар, відмінний від зазначеного.

Співробітники ACM Air, які зв’язалися з DW, не повідомили, хто заплатив 160 тис. євро за оренду літака, який компанія купила у турецької держави в 2017 році.

Анхель Гонсалес Вальдес, єдиний пасажир, був заарештований разом з турецьким пілотом, а турецький екіпаж допитали. Адвокат Вальдеса розповів DW, що Вальдес сказав, що пілот несе основну відповідальність за наркотики на борту.

«Анхель зізнався, що він мало знав про операцію, і він просто виконував накази пілота», — сказала адвокат Марія дас Дорес Гонкалвес Кавальканте.

160 000 євро, ймовірно, були б чималими рахунками за самостійний політ для 61-річного Вальдеса, інженера, який, згідно з документами, вивченими DW, двічі оголошував про банкрутство. Крім того, Вальдес, який помер під вартою від невиліковного раку 24 жовтня і не був засуджений, як повідомляється, сказав своєму адвокату у вересні, що він залишить 500 000 євро, сплачених третьою стороною, своїй сім’ї.

Пілот ВПС Туреччини у відставці Велі Д. керував захопленим у Бразилії літаком із 1,3 тоннами кокаїну

Після майже чотирьох місяців ув’язнення в Бразилії пілота, офіцера турецьких ВПС у відставці, було звільнено за браком доказів — лише для того, щоб його затримали, коли він повернувся до Туреччини 26 грудня 2021 року. Через чотири дні йому висунули звинувачення. Через день після арешту пілота в Туреччині затримали і Сейхмуса Озкана, власника ACM Air.

Кокаїновий довгий шлях

Останнє повідомлення про конфіскацію кокаїну по дорозі до Туреччини з Латинської Америки сталося в лютому. Приблизно 44 кілограми (97 фунтів) чистого кокаїну тоді було вилучено в контейнері з бананами під час перевірки, проведеної в порту Гуаякіль, Еквадор. Насправді Еквадор — це слово, яке часто згадується в звітах про поставки кокаїну до Туреччини.

У червні 1,3 тонни кокаїну, також з Еквадору, було вилучено в південній турецькій провінції Мерсін. Це найбільша партія кокаїну, яку коли-небудь вилучали на території Туреччини. Але повідомлення було б затьмарено, якби вантаж вагою 4,9 тонни, що прямував до Туреччини, не був затриманий у колумбійському порту Буенавентура в 2020 році.

Найбільшим портом Еквадору Пуерто-Болівар керує турецька компанія Yilport, яка належить соратнику Ердогана Юкселю Йилдириму. Згідно з веб-сайтом Yilport, угоду про модернізацію та управління портом було підписано під час офіційного візиту Ердогана до Еквадору в 2016 році. Під час підписання угоди був присутній тодішній президент Еквадору Рафаель Корреа.

Більшість кокаїну, вилученого в Туреччині або на шляху до Туреччини, призначено для розповсюдження в інших країнах Європи та Близького Сходу

Але внутрішній ринок також зростає, хоча він все ще тьмяний продажами в країнах ЄС, таких як Іспанія, Нідерланди та Німеччина. Турецький центр моніторингу наркотиків і наркозалежності (TUBIM) — підрозділ при національній поліції Туреччини — не надав конкретних даних про кількість кокаїну, що проходить через Туреччину щорічно, або про те, як він потім поширюється за кордоном.

Озкан (праворуч) був близький до відомих турецьких політиків, зокрема до міністра внутрішніх справ

Станом на 2018 рік, за даними UNODC, поширеність турків у віці 15-64 років, які вживали кокаїн, становила приблизно п’ять на 10 000. Тим не менш, з 2014 по 2017 рік кількість вилучень кокаїну зросла майже в п’ять разів, приблизно з 700 на рік до майже 4000. У 2020 році турецька влада заарештувала майже 4500 осіб у зв’язку зі злочинами, пов’язаними з кокаїном.

«Не можна виключати, що попит з боку внутрішнього ринку, що розвивається, може сприяти збільшенню потоків до Туреччини», — сказав Велла з UNODC. «Ці події, здається, є частиною ширшої моделі  розширення ринку кокаїну та диверсифікації маршрутів і учасників, які спостерігалися в останні роки».

У Бразилії та Туреччині тривають розслідування

Слідства двох країн цікавить, хто насправді стоїть за валізами з кокаїном, вилученими з літака ACM у Форталезі. Мережа бразильського Ескобара в Туреччині залишається туманною. І пілот, і власник ACM Озкан залишаються у в’язниці, але вони не засуджені.

Сам реактивний літак, який використовувався турецькими прем’єр-міністрами та президентами з 1988 року до моменту продажу ACM, повернувся до службових обов’язків — у парк літаків федеральної поліції Бразилії.

Імовірний маршрут розповсюдження кокаїну з Бразилії

13 квітня 2022 року до цієї статті було внесено зміни, щоб відобразити, що ні пілот, ні власник літака, ні єдиний пасажир не були засуджені за торгівлю кокаїном.

Редактори: Айдін Устюнель, Юліде Данісман та Мілан Ганьйон

(за матеріалами DW)  

 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.