Марк Цукерберг і скандал з «Amazon»

Юрій Колесников, для Identifier

Спочатку факти: Марк Цукерберг, готує компанію «Meta» до продажу. Продаж відбуватиметься по підрозділах. Найімовірніше, першим на панель виставлять Instagram. Що буде другим – сказати важко. Десь в середині вломлять Facebook, з якого Meta починалася. А останнім, явно буде WhatsApp.

Прості ознаки продажу

Перша і основна – масове скорочення персоналу. Це дозволяє на короткий термін підняти ціни на акції компанії. Перші масові скорочення підняли ціну акцій на 80%. Це якось аж занадто. Особливо у порівнянні із минулорічним падінням на 64%. Скорочують в першу чергу технічних працівників. Скорочують підрозділами. Таке рішення, окрім очевидного зросту ціни акцій, призводить до падіння працездатності техпідрозділів компанії в цілому. Власне, керівництво Meta і саме не заперечує факту зупинки значної кількості стартапів.

А ще керівництво компанії не прибирає під своїм офісом чисельні письмові гасла і заклики звільнених. Тобто, імідж власників компанії не турбує. Турбує тільки рівень капіталізації та вартість акцій у короткостроковій перспективі.

Тепер про скандал з Amazon

Напряму він не пов’язаний із компанією Meta. Формально з Amazon судиться їхній водій Девід Гонсалес (David Gonzalez). Він подав позов проти роботодавця за втручання у приватне життя. Судиться яскраво – аж на рівні, достойному публікацій перебігу судового процесу на Reuters.

Водій Девід Гонсалес доставляє пакунок своїм маршрутом у Повей, Каліфорнія, США, 16 листопада 2022 р. REUTERS/Sandy Huffaker

Девід Гонсалес подав колективний (підтримали 800 водіїв!) позов проти компанії тому, що Amazon цитую: «втручався в конфіденційність водіїв і займався незаконним прослуховуванням телефонних розмов, створивши «групу соціального прослуховування» для моніторингу та перехоплення публікацій у приватних групах Facebook за допомогою автоматизованих інструментів».

Автоматизовані елементи?.. На материнському підрозділі Meta – на Facebook?.. Самостійно?.. А можна позов на Amazon від Meta побачити?..

Треба віддати належне власникам Amazon. Вони спробували врятувати Марка Цукерберга від чергового і, можливо, остаточного слухання у Конгресі США. Від слухання, після якого Марк Едвардович Цукерберг (Mark Elliot Zuckerberg) 14 травня 1984 року народження, цілком може опинитися за ґратами. На цьому тлі бренд Facebook може стати достатньо токсичним старшої бізнес-доньки Meta. І неважливо, що Meta Platforms Inc. є розвитком і продовженням fb Inc.

Поки компанія намагається проскочити на мінімалках – частково скоротити співробітників, підняти ціни на акції і скинути один-два підрозділи, із fb включно. Можливо готується і кілька «IT-баранів» на заклання. Але об’єм проблем, на які очікує Meta Platforms Inc. може стимулювати власників позбутися значно більшого. Якщо скандал набере критичного розголосу, Марк Цукерберг може сам опинитися серед тих, ким розрахуються за позови.

Справа серпня 2019 року, яка слухалася аж Федеральним апеляційним судом, відома у США як «Справа Патель та інші проти Facebook Inc, 9-й окружний апеляційний суд США, № 18-15982»

Про неї всі забули. Навіть не так – про неї не повідомляли в українських ЗМІ. Вона теж стосувалася збирання біометричних даних користувачів без їхнього відома. Тоді Facebook Inc. програла всі інстанції. Ба більше! Того ж 2019 року компанія погодилася сплатити рекордний штраф у п’ять мільярдів доларів, щоб врегулювати скандал із порушенням конфіденційності. Справа слухалася з 2015 року. Її ініціаторами були мешканці штату Іллінойс.

Марк Цукерберг дає у суді пояснення про зняття біометричних даних користувачів Facebook без їхнього відома

Але справжньою катастрофою стало викриття діяльності fb inc. колишньою співробітницею корпорації Френсіс Хауген (Frances Haugen). У 2019 році її залучили до Facebook на посаду провідного менеджера з продуктів. Тобто, компанія ледь оговталася після Іллінойсу і Федерального апеляційного суду і тут сталося продовження.

Внутрішні документи компанії Ф.Хауген опублікувала у 2021 році на The Wall Street Journal

Швидка реакція видання, яке навіть не намагалося поставити під сумнів чи перевірку матеріали надані Ф.Хауген, сміливий конфлікт видання із fb inc., прямо вказує на те, що пані Хауген діяла не сама, а з санкції Уряду США. Справа дійшла до слухань у Конгресі.

Френсіс Хауген виступає перед конгресменами США на слуханнях щодо діяльності компанії Facebook

Ця справа зараз продовжується кримінальним провадженням проти організаторів і учасників штурму Капітолія. Справа продовжується кримінальним провадженням проти Дональда Трампа. І на цьому тлі скандал з Amazon, який використовував «програмні продукти» для стеження за співробітниками у соціальній мережі Facebook. І чиї ж «програмні продукти» керівництво Amazon використовувало? І невже без погодження?

Тобто питання: чи позбавиться Meta Platforms скандальних підрозділів Instagram та Facebook? – не стоїть. Їхня токсичність досягла такого рівня, що інвестори та власники (сам М. Цукерберг лишив собі тільки 13% акцій) вже прийняли рішення і погодили його. Тут питання у швидкості позбавлення цих активів. І чи влаштує процедура та її результат Уряд та громадян США. Враховуючи пряме і неоспорене звинувачення fb inc. у інформаційній підтримці штурму Капітолію, звинувачення у несанкціонованому збиранні біометричних даних громадян США, вторгнення у їхнє приватне життя, може постати питання подальшого існування самої Meta Platforms, як бізнесу.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.